Logo Sınav Çöz
Ana Sayfa Kategoriler Forum Giriş Yap Destek
Reklam
Bu test yalnızca eğitim amaçlıdır. Platformumuz ÖSYM, MEB veya herhangi bir resmi kurum tarafından işletilmemektedir. Resmi sınav bilgileri için ilgili kurumların sitelerini ziyaret ediniz.

Program Geliştirme Eğitim Durumları Testi

AGS-KPSS » Kategori

Yazar: Sınav Çöz Ekibi (Eğitim Uzmanı)

20 soru · Tüm sorular tek sayfada

Güncel veriler ile hazırlanmıştır

KPSS, kamu kurumlarına personel alımında kullanılan, genel yetenek ve genel kültür alanlarını kapsayan kapsamlı bir sınavdır.

Bu test, sınavda başarılı olmanız için gereken temel bilgileri pekiştirmenize ve eksik konularınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Toplam 20 sorudan oluşan bu testi çözerek hem bilginizi sınayabilir hem de eksik olduğunuz konuları tespit edebilirsiniz.

Soru 1

Ufuk Öğretmen, böyle bir uygulama yapmayı seçerken aşağıdakilerden hangisine daha az dikkat etmiş olabilir?

A) Öğrencilerin önceki bilgilerine
B) Kullanılabilecek araç - gerece
C) Öğrencileri öğrenme sürecine katmaya
D) Öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerine
E) Öğrencilerin gelişim özelliklerine
Soru 2

7. - 8. Soruları Aşağıdaki Metne Göre Cevaplayınız.

Osman öğretmen, çevresindeki ihtiyaçlardan yola çıkarak kendine özgü ürünler tasarlar." kazanımına yönelik ders planı yapmak istemektedir.

Aşağıdakilerden hangisi Osman Öğretmen'in dikkat çekme aşamasında yapabileceği uygulamalardan biri olamaz?

A) Son teknolojik gelişmelerin gösterildiği bir sunu izlettirme
B) "Hayatınızda bir icatta bulundunuz mu?" sorusunu sorma
C) Ünlü bir mucidin hayatından ve icatlarından bahsetme
D) Yaşadığı bir sorunu anlatıp bunu ortadan kaldıracak bir ürün tasarlanıp tasarlanamayacağını sorma
E) "Çevremizdeki ihtiyaçlar nelerdir?" konulu küçük grup tartışması yaptırma
Soru 3

Aşağıdaki durumların hangisinde pekiştireç kullanımının öğrenme üzerindeki etkisinin en üst düzeyde olması beklenir?

A) Öğrencinin hedeflenen davranışla ilgili olmayan davranışları için de pekiştireç kullanma
B) Öğrenciler her söz aldığında pekiştireçleri kullanma
C) Öğrenciler hedeflenen davranışları gösterdikçe pekiştireç kullanma
D) Öğrenciler yanlış yanıt verseler bile pekiştireç kullanma
E) Öğrenciyi sürece katılmaya cesaretlendirmek için sık sık pekiştireç kullanma
Reklam
Soru 4

10. - 12. Soruları Aşağıdaki Metne Göre Cevaplayınız.

Ufuk Öğretmen, doğal sayılarla toplama işlemini yeni öğrenmeye başlayacak olan ilköğretim 1. sınıftaki öğrencilerine önce birim küpleri bir araya getirerek çeşitli modellemeler yaptırmış, sonra bu modellemelere ilişkin matematik cümlelerinin nasıl yazılacağını göstermiştir.

Ufuk Öğretmen'in yaptığı bu uygulamayı aşağıdaki öğretim ilkelerinden hangisi en iyi açıklar?

A) Yaşama yakınlık
B) Yakından uzağa
C) Somuttan soyula
D) Basitten karmaşığa
E) Bütünden parçaya
Soru 5

4. - 6. Soruları Aşağıdaki Metne Göre Cevaplayınız.

Öğretmen bazı vurmalı çalgıları göstererek derse başlamış, öğrencilere bunları kullanarak müzik yapacaklarını belirtmiştir. Öğrencilerin bildikleri ritim kalıplarını belirtmelerini sağlayan öğretmen, daha sonra öğrencilerden bu ritim kalıplarını vurmalı çalgıları kullanarak kendisiyle beraber çalmalarını istemiştir.

Yukarıdaki örnekte bir ders işleme sürecinin aşağıda belirtilen aşamalarından hangisi bulunmamaktadır?

A) Ön koşul bilgileri hatırlatma
B) Dikkat çekme
C) Güdüleme
D) Hedeften haberdar etme
E) İstendik özellikleri oluşturma
Soru 6

Yukarıdaki kazanımın, aşağıdaki becerilerden hangisini daha çok geliştirmeye yönelik olduğu söylenebilir?

A) Eleştirel düşünme
B) İletişim
C) İlişkilendirme
D) İş birliği yapma
E) Yaratıcı düşünme
Reklam
Soru 7

Ufuk Öğretmen'in yaptığı bu uygulama bir ders işleme sürecinin hangi aşamasında yer alır?

A) Ön koşul bilgileri hatırlatma
B) İstendik özellikleri oluşturma
C) Hedeften haberdar etme
D) Güdüleme
E) Dikkat çekme
Soru 8

Ders işleme sürecinin aşağıda belirtilen aşamalarından hangisi, açık bir sistem olan eğitime, sürecin işleyişiyle ilgili bilgi sağlamada diğerlerine göre daha etkilidir?

A) İstendik özellikleri oluşturma
B) Özet ve tekrar
C) Dikkat çekme
D) Değerlendirme
E) Hedeften haberdar etme
Soru 9

Öğretmen, öğrencilerin kendisiyle birlikte vurmalı çalgıları kullanarak ritimleri çalmalarını sağlamakla hangi alanda ve düzeyde bir hedefi gerçekleştirmiştir?

A) Psikomotor - Duruma uydurma
B) Bilişsel - Kavrama
C) Psikomoto r- Kılavuzla yapma
D) Bilişsel - Uygulama
E) Psikomotor - Beceri haline getirme
Reklam
Soru 10

Yukarıdaki örnekte öğretim hizmetinin niteliğini etkileyen değişkenlerden hangisinin varlığından söz edilebilir?

A) Öğrenci katılganlığı
B) Dönüt
C) Pekiştireç
D) Düzeltme
E) İpucu
Soru 11

Aşağıdakilerden hangisi eğitim durumları düzenlenirken dikkate alınması gereken "yakından uzağa" ilkesine bir örnek olabilir?
A) Sınıfla yapılan seçimlerden yola çıkarak demokrasi kavramının işlenmesi
B) Önce ailedeki, sonra çevredeki kişilerin rollerinin öğretilmesi
C) Konunun genel çerçevesi gösterildikten sonra alt bölümlerin incelenmeye başlanması
D) Önce bir basamaklı, sonra iki basamaklı doğal sayılar içinde toplama işlemi yaptırılması
E) Demokrasinin gelişiminin günümüzden başlayarak geçmişe doğru anlatılması
Soru 12

"Bitkilerin insanlar için önemini kavrayabilme" hedefine yönelik olarak öğretmen, öğrencilerinden hangi bitkileri bildiklerini belirtmalerini ve bunları sınıflamalarını istemiştir.

Yukarıdaki örnekte eğitim durumlarında bulunması gereken hangi özelliğe dikkat edilmediği söylenebilir?

A) Öğretim ilkelerine uygunluk
B) Öğrenciye görelik
C) Ekonomiklik
D) Konuya uygunluk
E) Hedefe uygunluk
Reklam
Soru 13

Türk edebiyatında "Dede Korkut" ve "Beyaz Kartal" olarak anılan, şair aşağıdakilerden hangisidir?

A) Cahit Zarifoğlu
B) Turgut Uyar
C) Cemal Süreyya
D) Ülkü Tamer
E) Bahattin Karakoç
Soru 14

Türkiye aşağıda verilen uluslararası kuruluşlardan hangisine üye değildir?

A) Birleşmiş Milletler
B) NATO
C) G-20
D) OECD
E) Avrasya Birliği
Soru 15

Osmanlı Devleti'nin sınırları içinde yapılan ilk demir yolu hattı aşağıdakilerden hangisidir?

A) İzmir - Aydın
B) Ankara - Eskişehir
C) İstanbul - Edirne
D) Bursa - Bağdat
E) Bursa - İstanbul
Reklam
Soru 16

Hristiyanların hac yollarından biri olarak bilinen, Çelebi seyahatnamesinde, "Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor." sözleriyle tanımladığı "UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, "Alahan Manastırı" hangi ilimizdedir?

A) Sivas
B) Van
C) Antalya
D) İzmir
E) Mersin
Soru 17

Anadolu Selçuklu Devletinde Sinop ve Alanya'ya ilk tersaneleri yaptıran, bu nedenle "İki Denizin Sultanı" ünvanını alan Anadolu Selçuklu sultanı aşağıdakilerden hangisidir?

A) Ahmed Sencer
B) I. Kılıç Arslan
C) Alp Arslan
D) Melikşah
E) Alâeddin Keykubad
Soru 18

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı "İstiklal Marşı"nın kabulünden önce yayımladığı gazete aşağıdakilerden hangisidir?

A) Sebilürreşad
B) Hakimiyet-i Milliye Gazetesi
C) Mimber Gazetesi
D) İradi-i Milliye Gazetesi
E) Açıksöz Gazetesi
Reklam
Soru 19

Aşağıda verilen Uluslararası kurum veya kuruluşlardan hangisine Türkiye kurucu üyedir?

A) Birleşmiş Milletler (BM)
B) Dünya Bankası (WB)
C) Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)
D) Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA)
E) Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO)
Soru 20

Hüsrev ve Şirin, Leyla ile Mecnun, Heft Peyker gibi önemli eserlerinin sahibi, İran ve dünya tarihinin en büyük şairlerinden biri kabul edilen şair aşağıdakilerden hangisidir?

A) Nedim
B) Fuzuli
C) Ömer Hayyam
D) Firdevsi
E) Genceli Nizami
Reklam

Bu Test Hakkında

Bu test, AGS-KPSS sınavına hazırlık kapsamında hazırlanmıştır. KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), Türkiye'de kamu kurumlarına atanmak isteyen milyonlarca adayın girdiği en önemli sınavlardan biridir.

KPSS, Genel Yetenek (Türkçe, Matematik-Geometri) ve Genel Kültür (Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık) olmak üzere iki ana bölümden oluşur. AGS (Alan Bilgisi Genel Sınavı) ise öğretmen adaylarının branş bilgilerini ölçen ek bir sınavdır.

KPSS'de başarılı olmak için düzenli çalışma ve doğru strateji şarttır. Geçmiş yılların sorularını incelemek, soru tarzlarını tanımak açısından büyük önem taşır. Her gün en az bir test çözerek hem hızınızı hem de doğruluk oranınızı artırabilirsiniz.

Çalışma Tavsiyeleri:

  • Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümlerine dengeli zaman ayırın
  • Çıkmış soruları mutlaka çözün — ÖSYM soru tarzını tanıyın
  • Türkçe'de paragraf, Matematikte problem çözme konularına ağırlık verin
  • Tarih'te İnkılap Tarihi, Coğrafya'da Türkiye Coğrafyası öncelikli konulardır