1.
Bir ders sürecinde öğrenilen bilgilerin öğrenciler tarafından tekrar ve transfer edilebilmesi için ev ödevleri verilmektedir. Buna göre ev ödevleri ders planının hangi basamağında ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır?
2.
Neden önemlidir kişinin kendisini tanıması? Neyi, nerede arayacağını, nasıl öğreneceğini bilmek kişiye ne kazandırır? Aslında o kadar çok şey kazandırır ki! Kişi üzerinde çalıştığı bir konuyu nasıl daha iyi öğreneceğini bilirse kendisine göre etkin not alma, hafıza güçlendirme, zihin haritası gibi yöntemler oluşturur ve yaratıcı çözümler geliştirebilir. Böylece eline aldığı her iş daha da kolaylaşır. Bu paragrafta özellikleri vurgulanan öğrenme modeli aşağıdakilerden hangisidir?
3.
Öğretimin daha etkili ve kalıcı olmasını hedefleyen bir öğretmenin öğretme-öğrenme ortamında aşağıdakilerden hangisini yapması bu amaca uygun değildir?
A)
Çoklu duyu organına hitap eden materyaller hazırlaması
B)
Konu ile ilgili uygulamalar yaptırması
C)
Öğreteceği davranışlara uygun etkinlikler seçmesi
D)
Anlatımını güncel yaşamdan örneklerle desteklemesi
E)
Kısa sürede çokça bilgi kazandırmaya odaklanması
4.
Aşağıdakilerden hangisi bir ders planının gelişme aşamasında yapılması gerekenlerden biri değildir?
A)
Öğrencinin derse etkin katılımı sağlanır.
B)
Öğrenme eksikleri varsa tamamlanarak giderilir.
C)
Öğrenciye yeteri kadar uyarıcı, ipucu, pekiştireç, dönüt ve düzeltme verilir.
D)
İşlenecek konuyla ilgili öğrencilerin geçmiş öğrenmeleri hatırlatılır yani hazır bulunuşlukları gözden geçirilir.
E)
Kazanımlara yönelik olarak öğretim yöntem ve teknikleri ile eğitim materyalleri işe koşulur.
5.
Etkili bir sınıf yönetimi süreci için alınacak aşağıdaki önlemlerden hangisi sınıf yönetim sürecini etkileyen sınıf içi etmenlere yönelik değildir?
A)
Okul yönetimi ve aileler arasında sıkı bir iş birliği kurulması
B)
Seçilen öğretim yönteminin öğrencilerin gelişimsel özelliklerine uygun olması
C)
Öğretmenin, öğretim sürecinde tutarlı ve adaletli tavırlar sergilemesi
D)
Öğretim sürecinin öğrenci merkezli planlanması
E)
Oturma düzeninin iletişimi destekleyecek biçimde yapılandırılması
6.
Aşağıdakilerden hangisi eğitim ve kültür alanında yapılan inkılaplardan değildir?
A)
Türk Medeni Kanunu’nun çıkarılması
B)
Millet Mekteplerinin açılması
C)
Türk Dil Kurumunun kurulması
D)
Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun çıkarılması
E)
Yeni Türk harflerinin kabul edilmesi
7.
Haftanın beklenen dersi gelip çatmıştı. Gülistan Öğretmen birazdan gelecek ve biz yine dilediğimiz gibi sohbet etmeye, sınıfta kargaşa çıkarmaya devam edeceğiz. Hatta ders süresince öğretmenimizden izin almadan yerimizden kalkıp başka bir yere geçebileceğiz. Daha sonra müdür yardımcısı Hamit Öğretmen neler olduğunu anlamak için sınıfa girip “Özür dilerim Gülistan Hocam! Ders, boş sandım.” deyip çıkacak. Haftanın en güzel saatleri zilin çalmasıyla son bulacak. Paragrafa göre Gülistan Öğretmen’in sınıf yönetim biçimi hangi tip öğretmenin sınıf yönetim biçimidir?
8.
Bir hava yolu şirketi, pilotluk eğitimi verdiği kursiyerlerin pilotluk belgelerini alabilmeleri için eğitim süreci sonunda bir bitirme sınavı uygulamaktadır. Kursiyerlerin belgelerini alabilmeleri için bitirme sınavındaki soruların en az % 90’ını doğru yanıtlamaları gerekmektedir. Buna göre hava yolu şirketinin yaptığı bu değerlendirmenin amacı ve ölçütü aşağıdakilerden hangisidir?
B)
Düzey belirleme - Bağıl
C)
Düzey belirleme - Mutlak
D)
Tanıma ve yerleştirme - Bağıl
9.
Efe Öğretmen, sınıfa girdiğinde ayakta bir şeyler konuşmaya devam eden Elif ve Ece’ye dersin başladığını hatırlatmıştır. Ancak Elif ve Ece arasındaki konuşma yerini tartışmaya bırakmış ve Elif, Ece’yi sertçe itmiştir. Buna göre istenmeyen öğrenci davranışı karşısında Efe Öğretmen aşağıdakilerden hangisini öncelikli olarak yapmalıdır?
A)
İki öğrenciyi de okul müdürüne yönlendirmeli
B)
Disiplin kuruluna toplanması için çağrı yapmalı
C)
Okul psikolojik danışmanını sınıfa çağırmalı
D)
Elif’in velisini okula davet etmeli
E)
Yaşanan olumsuzluğun nedenini anlamaya çalışmalı
10.
Aşağıdakilerden hangisi ders planı hazırlamanın ilkelerinden biri değildir?
A)
Planlar, öğretimin niteliğine ve düzeyine, içeriğine ve öğretimin amacına uygun hazırlanmalıdır.
B)
Planlar, eğitim ve öğretimin hedeflerine ve öğretim kurumlarının özel amaçlarına uygun olmalıdır.
C)
Her plan belirli bir süreyi kapsayacak şekilde olmalıdır.
D)
Planlar, öğretim ortamına ve öğrenciye göre değişmez kabul edilmelidir.
E)
Planlama çalışmalarında öğretme-öğrenme süreci verimli hâle getirilerek bireylerin gelişimsel özellikleri dikkate alınmalıdır.
11.
Emre Öğretmen, konusunu bitirdikten sonra sınıfı ikiye ayırmış ve bir grubun konuyla ilgili sorular hazırlamasını diğer grubun ise bu soruları cevaplamasını istemiştir. Etkinlik tamamlandığında grupların rollerini değiştirerek yeni bir etkinlik başlatmıştır. Buna göre Emre Öğretmen’in bu etkinliği aşağıdaki yöntem veya tekniklerden hangisine daha uygundur?
12.
Aşağıdakilerden hangisi probleme dayalı öğrenme modeline göre düzenlenmiş bir öğretme-öğrenme süreci özelliği değildir?
A)
Öğrenciler süreç sonunda farklı çözümlere ulaşabilir.
B)
Kalabalık sınıflarda uygulama sırasında zorluklar yaşanabilir.
C)
Problemin çözümü için öğrenciler hipotez üretir.
D)
Öğrencileri üst düzey düşünmeye yöneltecek problem durumu seçilir.
E)
Sürecin başında problem senaryosu öğrenciler tarafından hazırlanır ve sunulur.
13.
Dersinde bulaşıcı hastalıklar konusunu işleyecek olan bir öğretmen dersin girişinde öğrencilerine: “Bulaşıcı hastalıklar konusunda yeterli bilgi sahibi olmanın önemini bugünlerde daha iyi anladık. Bu hastalıkların yayılmasını önlemede alınacak tedbirleri öğrenmek ve etrafımızdakilere de öğretmek hepimizin bir görevi olmalı. Ancak bu şekilde çağımızın bize hazırladığı zor şartlara uyum sağlayabiliriz.” demiştir. Buna göre, öğretmenin yaptığı uygulama öncelikle aşağıdakilerden hangisini gerçekleştirmeye yöneliktir?
D)
Ön koşul öğrenmeleri hatırlatma
14.
Aslında her hayat bir kitap, bir kullanım kılavuzudur okumasını bilene. Bir yerde takıldın, cevabı bulamadın mı? Hemen aç bak yaşantılarına, hatalarına ve geçmişine. Bak hemen neyi doğru neyi yanlış yaptığına. Bunlar sana yol göstersin ki doğru adımı at. Yaşantıların rehberin olsun yarınlarına; hatalarını tekrarlama, doğru yoldan ayrılma! Paragrafta aşağıdaki düşünme biçimlerinden hangisine vurgu yapılmaktadır?
15.
• Ders içeriği, öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla küçük parçalara ayrılır. • Her öğrenci kendi öğrenme hızında ilerleyerek öğrenir. • Eksik ve hatalı öğrenmeler zaman geçirilmeden düzeltilir. Verilen özellikler aşağıdaki öğretim yöntem veya tekniklerinden hangisine aittir?
D)
Tutor destekli öğretim
16.
Bir öğretmenin, bilgi düzeyindeki hedefleri öğrenciye kazandırmak için öğretmeöğrenme ortamında aşağıdaki öğretim strateji, yöntem veya tekniklerinden hangisini seçmesi daha uygundur?
17.
Hazırladığı çoktan seçmeli maddelerin seçenek sayısını dörtten beşe çıkaran bir öğretmenin bu uygulamasıyla öncelikle aşağıdakilerden hangisini amaçladığı söylenebilir?
A)
Puanlayıcı güvenirliğini azaltmayı
B)
Şansla doğru yanıt verme olasılığını azaltmayı
C)
Testin görünüş geçerliğini arttırmayı
D)
Testin kapsamına ilişkin geçerlik kanıtı sağlamayı
E)
Testi daha kullanışlı hâle getirmeyi
18.
Çağdaş öğretme ve öğrenme ortamına uygun olarak hazırlanmış bir ders planıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A)
Öğrenme sürecinin merkezinde öğretmen ve ders kitabı olmalıdır.
B)
Sürecin sonunda tüm öğrencilerde aynı düzeyde öğrenmenin gerçekleşmesi beklenmelidir.
C)
Sunuş yoluyla öğretim stratejisi tercih edilmelidir.
D)
Ön koşul öğrenmelerden bağımsız bir ders süreci izlenmelidir.
E)
Farklı duyu organlarına hitap eden araç ve gereçler tercih edilmelidir.
19.
“Verimli ve etkili bir öğretim sürecinin gerçekleştirilebilmesi için yapılması gereken, öğrencilerin seyirci değil de oyuncu olduğu bir yolun seçilmesidir.” Bu düşünceye sahip bir öğretmenin öğretme-öğrenme ortamında aşağıdaki yaklaşım veya modellerden hangisini kullanması beklenmez?
20.
Aşağıdakilerden hangisi sınıf yönetimi sürecinde ben diline örnektir?
A)
Beni ne kadar yıprattığının farkında bile değilsin.
B)
Başını sıraya koymaya devam etmen hasta olduğunu düşündürüyor ve huzursuzlanıyorum
C)
Pekala, sen kazandın! Yıl sonunda ise kazanan kim olacak göreceğiz
D)
Yapma denileni yaptıkça arkadaşlarını ve beni yoruyorsun, yeter!
E)
Sana verilen değerin farkında değilsen, bundan sonra ona göre davranayım
21.
Kurtuluş Savaşı’nın gerekçesi aşağıdakilerden hangisinde belirtilmiştir?
22.
Temsil Heyeti’nin görevi aşağıdakilerden hangisi ile sona ermiştir?
A)
Büyük Millet Meclisinin açılması
B)
Atatürk’ün Samsun’a çıkması
C)
Düzenli ordunun kurulması
D)
Ankara’nın başkent olması
E)
Misak-ı Millî’nin kabul edilmesi
23.
Bir öğretmen, uyguladığı testi aradan birkaç hafta geçtikten sonra aynı öğrencilere tekrar uygulamış ve öğrencilerin bu iki uygulamadan aldığı puanlar arasındaki korelasyonu incelemiştir. Buna göre bu öğretmen hangi güvenirlik belirleme yöntemini kullanmıştır?
24.
Bir araştırmacı, öğrencilerin erken çocukluk eğitimi alma sürelerinin okuma becerilerine etkisini incelemektedir. Buna göre bu araştırmanın bağımsız değişkeni aşağıdakilerden hangisidir?
C)
Erken çocukluk eğitiminde kullanılan materyaller
E)
Erken çocukluk eğitimi alma süresi
25.
İtilaf devletleri aşağıdakilerden hangisine dayanarak Anadolu’yu işgal etmişlerdir?
A)
Mudanya Ateşkes Antlaşması
B)
Lozan Barış Antlaşması
D)
Mondros Ateşkes Antlaşması
26.
Aşağıdakilerden hangisi öğretme-öğrenme ortamlarında istasyon tekniği kullanmanın sağladığı yararlardan değildir?
A)
Farklı zekâ alanlarının gelişimine katkıda bulunur.
B)
Başlamış bir işe katkı yapma, tamamlama becerisini geliştirir.
C)
Eş zamanlı birden fazla etkinliğe fırsat verir.
D)
Kalabalık sınıflarda uygulanması ekonomik ve kullanışlıdır.
E)
Öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirir.
27.
Sınıf kurallarının belirlenmesi ve uygulanması süreçlerinde aşağıdakilerden hangisi demokratik ve çağdaş sınıf yönetimi anlayışına uygun değildir?
A)
Bir yasak listesi oluşturup bu yasakları herkesin görebileceği yere asmak
B)
Ödül ve cezadan ziyade içsel güdülenmeyi destekleyen bir atmosfer oluşturmak
C)
Farklı yaş grupları için farklı sınıf kuralları belirlemek
D)
Kurallara uymanın önemini ve olumlu sonuçlarını açıklamak
E)
Öğrencileri otorite olmadan da kurallara uymaya teşvik etmek
28.
Bir öğretmen, gerçekleştireceği çalışma için öğrencilerini doğdukları mevsime göre dört gruba ayırmıştır. Her grup kendi içerisinde çalışmalarını yürütecektir. Buna göre öğretmenin öğrencilerini bu şekilde gruplara ayırması hangi ölçek düzeyinde bir uygulamadır?
29.
Aşağıdakilerden hangisi sınıf yönetim sürecinde öğrencinin güdülenmesi için uygun bir öğretmen davranışı değildir?
A)
Ulaşılması hedeflenen noktayı öğrencilere açıklamak
B)
Öğrencilerin tartışmalarına ve birbirlerine soru sormalarına imkân vermek
C)
Güncel konuları sınıf ortamına getirmek
D)
Öğrenilecek konunun gerçek yaşam ile bağını somutlaştırmak ve örneklendirmek
E)
Rekabet ve yarışma havası içinde bir öğretim süreci oluşturmak
30.
Aşağıdakilerden hangisi çağdaş sınıf yönetimi anlayışına uygun bir öğretmen davranışıdır?
A)
Sınıftaki bütün öğrencilerin aynı düzeyde akademik başarıya ulaşmasını beklemek
B)
Öğrencilerin her isteğine olumlu dönütler vermek ve hep izin verici olmak
C)
Öğrencilere lakaplar takarak ilişkileri sıcaklaştırmak
D)
Sınıf kuralları belirlenirken öğrencilerden de görüş ve öneri almak
E)
Sıklıkla cezaya başvurarak kontrolü hep elde tutmak
31.
Bir ilkokuldaki sınıf yönetimi anlayışı ile lisedeki sınıf yönetimi anlayışının aynı olması beklenemez. Hatta lisenin farklı sınıf düzeylerinde bile çok önemli farklılıklar vardır. Her yaş dönemi öğrencilerin farklı zihinsel, fiziksel ve psiko-sosyal özelliklere sahip olduğu benimsenmeli ve sınıf yönetimi süreci buna göre düzenlenmelidir. Paragraftaki sınıf yönetimi anlayışı aşağıdaki sınıf yönetimi modellerinden hangisine daha uygundur?
32.
Mustafa Öğretmen, dönem sonunda öğrencilerinden o dönem en çok eğlendikleri günü anlatmalarını istemiştir. Sınıfın neredeyse tamamı arkadaşları Can’ın çantasında yavru bir kedi getirdiği günü unutamadıklarını ve çok eğlendiklerini söylemiştir. Öğrencilerin çoğunluğunun aynı olaya değinmiş olması sınıfın hangi yapısal özelliği ile ilgilidir?
33.
Ayşe Öğretmen, öğrencilerine dünyada yaşanan depremlerin meydana getirdiği hasarlar ile ilgili olarak on dakikalık bir video izletir. Daha sonra videoda gerçekleşen olayların nedenlerini ve sonuçlarını tartışmalarını ister. Ayşe Öğretmen’in bu etkinliği aşağıdaki öğretim yöntem veya tekniklerinden hangisine daha uygundur?
34.
Alp, beni hep şaşırtmıştır. Nasıl olur da bir insan tek başına, sıkılmadan her şeyi yapabilir? Ben tek başıma yemek bile yiyemezken Alp tek başına Avrupa turuna çıkmıştı. “Nasıldı?” diye sorduğumda ise “Kimseye bağımlı olmadan özgürce dolaşmak harikaydı.” demişti. Onun bu öz güveni beni yine kıskandırmıştı. Çoklu Zekâ Kuramı’na göre bu paragrafta Alp’in hangi zekâ alanına yönelik özellikleri vurgulanmaktadır?
35.
Yeni bir değerlendirme anlayışına adım atmış bulunuyoruz. Bu anlayışa göre değerlendirme not yerine beceri temelli etkinlikler doğrultusunda yapılandırılacak ve daha iyi bir öğrenme için rehber olacak. Çocuğun öğrenme ekosisteminde izlenmesi ve değerlendirilmesi için içerisinde öz değerlendirmeden akran değerlendirmesine, projeden sosyal etkinliklere tüm kayıtların yer aldığı e-portfolyo kullanılacak. Paragrafta anlatılan yeni değerlendirme anlayışı ile aşağıdakilerden hangisinin amaçlandığı söylenemez?
A)
Öz denetim becerilerini geliştirmenin
B)
Değerlendirmenin öğrenmeye katkısını arttırmanın
C)
Değerlendirmede öğrenme sürecinin önemini arttırmanın
D)
Öğrenci başarılarını kıyaslamanın
E)
Öğrencileri daha kapsamlı tanımanın
36.
Hadi gelin basit bir matematik problemi çözelim. 15 çuvalı 5 kişi taşıyacaksa, kişi başı kaç çuval düşer? Çözüm basit “üç çuval” tabi ki. Ama bu neredeyse hiçbir grupta böyle olmaz. Çünkü her grubun en az bir kaçağı vardır. Bu kaçak kendisi bir çuval bile taşımadan 5-6 çuval taşımış grup arkadaşlarıyla birlikte pastadan aynı payı almayı da ihmal etmez. Paragrafta yer alan durum iş birliğine dayalı öğrenmenin hangi ilkesi ile çelişmektedir?
37.
Mustafa Kemal aşağıdaki şehirlerin hangisinde “ataşemiliter” olarak görev yapmıştır?
38.
Aşağıdakilerden hangisi doğrudan ölçülebilen bir özelliktir?
A)
Bilimsel etkinliklere katılım isteği
B)
Okuldaki sanatsal etkinlik sayısı
C)
Yeni öğrenmelere verilen değer
E)
Çevreyi korumaya karşı tutum
39.
Bir meslek lisesinde göreve yeni başlayan Mehmet Öğretmen, okuldaki atölyelerde yer alan makinelerin ders içeriklerine uygun olmadığını ve öğrencilerin kullanımı için oldukça karmaşık olduğunu okul idaresine bildirmiştir. Böylece eğitim-öğretim yılı başlamadan ders içeriklerine, öğrencilerin gelişim özelliklerine uygun ve öğrencilerin daha rahat kullanabilecekleri makinelerin okula getirilmesini sağlamıştır. Öğretim etkinliklerinin verimini düşürecek etkenleri süreç başlamadan ortadan kaldırmıştır. Ancak buna rağmen makineleri uygun kullanmayan öğrencilere de atölyeyi temizleme cezası vermiştir. Buna göre Mehmet Öğretmen’in benimsediği sınıf yönetim modeli aşağıdakilerden hangisidir?
40.
Bir eğitimci öğretmenliği şöyle tanımlar: “Bu işi sevmeyerek yapan öğretmenlik yapıyordur, bu işi gerçekten severek yapan ise öğretmen olmuştur.”. Öğretmenlik yapmak ile öğretmen olmak çok farklı şeyler. Gerçekten öğrencileri sevmek ve kendini onların yerine koymak çok önemli. Onların her birini ayrı ayrı fark etmeli ve onlara değer vermelisiniz. Onları görmeli, sevmeli ve onlarla ilgilenmelisiniz. İsimleriyle hitap etmeli, göz teması kurmalısınız. Siz de onlarla beraber, onlara uygun öğrenmenin peşinde koşmalısınız. Buna göre, aşağıdakilerden hangisi paragrafta bahsedilen eğitim anlayışının benimsendiği bir öğretme-öğrenme ortamının özelliği değildir?
A)
Sınıftaki öğretim süreçleri bilgi ve öğretmen odaklıdır.
B)
Empatik davranışlar ön plandadır.
C)
Bireysel farklılıklar dikkate alınır.
D)
Derste sunulan içerik öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenlenir.
E)
Sınıf kuralları ben dili yaklaşımı ile düzenlenir.
41.
Bir öğretmen öğrencilerine uyguladığı testin sonuçlarını incelerken testteki bir maddenin erkek öğrencilere avantaj sağladığını farketmiştir. Bu yanlı maddenin sağladığı avantaj sayesinde erkek öğrencilerin tamamı bu maddeye doğru yanıt verirken kız öğrencilerin hiçbiri maddeyi doğru yanıtlayamamıştır. Paragrafa göre ölçme sonuçlarına karışan hata türü aşağıdakilerden hangisidir?
42.
Pandemi sürecinde bir kez daha gördük ki eğitimi zaman ve mekân bağımlılığından kurtaran yöntemler büyük kolaylık sağlıyor. Millî Eğitim Bakanlığı bu süreçte dijital platformlar üzerinden milyonlarca öğrenciye evlerinden erişebileceği öğrenme ortamları sundu. Okuldaki yüz yüze eğitimin sıcaklığı elbet hiçbir yerde yok. Ancak her zaman yeni ve esnek öğretim olanakları kullanılmalı. Bu paragrafta avantajları vurgulanan öğretim modeli aşağıdakilerden hangisidir?
43.
Aşağıdakilerden hangisi sınıf içi iletişim sürecinde öğrenci-öğretmen iletişimini güçlendirecek öğretmen davranışlarından değildir?
A)
Sınıf düzenini korumak için emredici mesajlar vermek
C)
Öğrenciye adıyla hitap etmek
D)
Öğrencilerin kişisel özellikleri hakkında bilgi edinmek
E)
Ben dilini kullanmaya gayret etmek
44.
Dersinde iklime bağlı hava olayları konusunu işleyen bir öğretmen, önce günümüzde yaşanan hava olaylarından ve bunların insan yaşamına etkisinden bahseder. Daha sonra yaşanan hava olaylarını günümüzden geçmişe doğru örnekler vererek anlatır. Buna göre, öğretmenin kullandığı öğretim ilkesi aşağıdakilerden hangisidir?
D)
Yaparak yaşayarak öğrenme
45.
I. Herkesin İngilizce öğrenmesi gerektiğine ve İngilizce bilmenin yaşama katkı yapacağına inanırdı. II. Ebeveynleri tarafından hatırlatılmasını beklemeden İngilizce çalışmaya başlar ve İngilizce metinleri Türkçeye çevirmeye bayılırdı. III. İngilizce dersinde başarılı olduğunun ve daha iyisini yapabileceğinin farkındaydı. Numaralanmış ifadeler Tam Öğrenme Modeli’ne göre aşağıdaki duyuşsal özelliklerden hangisine karşılık gelmektedir?
B)
Akademik öz güven - Tutum - Akademik öz güven
C)
Tutum - İlgi - Akademik öz güven
D)
Akademik öz güven - İlgi - Tutum
46.
Salim Öğretmen, dönem başında öğrencilerinden “Denizlerin kirletilmesi sorununu nasıl önleyebiliriz?” problemini tanımlamalarını ister. Bu probleme muhtemel çözüm yolları bulmaları için öğrencilerle birkaç hafta çalışmalar yapar ve öğrencilerin konuyla ilgili veri toplamasını sağlar. Daha sonra elde edilen veriler karşılaştırılır ve yorumlanır. Son aşamada bulgular birlikte değerlendirildikten sonra çözüm yolları üretilir ve uygulanır. Buna göre, Salim Öğretmen’in öğretmeöğrenme ortamlarında kullandığı öğretim stratejisi veya modeli aşağıdakilerden hangisidir?
47.
Test geliştirme sürecinin ilk aşaması aşağıdakilerden hangisidir?
A)
Testin amacının belirlenmesi
B)
Belirtke tablosunun oluşturulması
C)
Testle ölçülecek kazanımların belirlenmesi
E)
Kullanılacak madde türünün belirlenmesi
48.
Biz, eğitim deyince derste çözülen problemlere, akademik bilgiye odaklarınırız hep. Oysa bilir misiniz ki bir teneffüste, ders dışında öğretmen kaç problem çözer? Arkadaşına küsen, kendini yalnız hisseden, annesini özleyip ağlayan, kendini anlatamayan öğrencinin probleminin çözümü de yerdeki taşa hışımla vurup öfkeyle dolaşan gencin, onu çıkışta almaya geç kalan ebeveyni için endişelenen çocuğun probleminin çözümü de öğretmendedir. Bu paragrafta, öğretmenlerin öğrencilere Tam Öğrenme Modeli’ndeki hangi değişken bakımından yaptığı katkı vurgulanmaktadır?
A)
Öğretim hizmetinin niteliği
C)
Bilişsel giriş davranışları
D)
Duyuşsal giriş özellikleri
49.
Bir testin belirtke tablosunun, ilgili dersin kazanım ve bilişsel davranış düzeyini yeterince temsil edip etmediği uzmanlar tarafından incelenmiştir. Ayrıca derslerde daha uzun süre yer verilen ve önemli görülen kritik konuların da yeterli sayıda maddeyle temsil edilip edilmediği yine uzmanlarca ele alınmıştır. Buna göre uzmanların gerçekleştirdiği bu çalışmanın öncelikle aşağıdakilerden hangisine dayalı geçerlik kanıtı sağlaması beklenir?
50.
Ne güzeldir köy okulları. Köy okulundaki çocuğun temiz hava burnunun ucunda. Bitkiyi tanıyacağı toprak elinin altında. Seveceği hayvan bahçesinde. Akran öğrenmesini soluksuz yaşıyor. Oyuncaklarını kendi yapıp üretiyor. Derslerde anlatılan hayatı deneyimliyor, yaşamı yerinde öğreniyor. Gözünün alabildiği her yer Tasarım Beceri Atölyesi adeta. Paragrafta köy okullarının öğrencilere aşağıdaki öğretim ilkelerinden hangisine uygun öğretim süreci sağladığı vurgulanmaktadır?
C)
Yaparak yaşayarak öğrenme